Cheapest concentrates in Newton, NJ
Cheapest right now: Nighttime RSO | Solventless | RSO | 1g at Releaf Newton — $50 ($50 per gram)
6 comparable concentrates listings at 1 Newton dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare concentrates prices across every New Jersey city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nighttime RSO | Solventless | RSO | 1g Concentrates | each | $50 | $50/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Daytime Sativa | Solventless | RSO | 1g Concentrates | each | $50 | $50/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Citrus Runtz | Live Rosin | 2g Concentrates | each | $130 | $65/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | MAC 1 | Live Rosin | 2g Concentrates | each | $130 | $65/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lemon Pop | 2g Cold Cure Rosin Concentrates | each | $130 | $65/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blueberry Octane | Solventless | Rosin | 1g Concentrates | each | $68$8015% off | $68/g | Releaf Newton Newton · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How Newton concentrates prices compare
Every row above is priced per gram. That is the only way to compare a concentrates menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Newton price: $65 per gram (middle of $50–$66.50). That works out to about $227.50 an eighth.
- 28.6% of priced concentrates listings in Newton publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Newton price data: cheapest weed in Newton, cheap ounces, Newton flower price index, Newton deals.
Cheapest flowerCheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.