Cheapest carts & vapes in Troy, NY
Cheapest right now: Naka | 1g Cart | Watermelon Smash at Transcend Wellness — $9.73 ($9.73 per gram)
84 comparable vape pens listings at 1 Troy dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every New York city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Naka | 1g Cart | Watermelon Smash Vape Pens | each | $9.73 | $9.73/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rove | Rosin Diamond Hash Infused - 5pk | Sour Lime Haze - S Vape Pens | each · 5-pack | $61 | $12.20/piece | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Super Silver Haze | Disposable | 1g Kings & Queens · Vape Pens | each | $18.58 | $18.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Skywalker OG | Disposable | 1g Kings & Queens · Vape Pens | each | $18.58 | $18.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bubba Kush | Disposable | 1g Kings & Queens · Vape Pens | each | $19 | $19/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Kings & Queens - Distillate Vape - 1g - Disposable Durban Poison Vape Pens | each | $19 | $19/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Dragonfly - Double Bubble OG - 1g Cartridge Dragonfly · Vape Pens | each | $22.12 | $22.12/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Hi AF | Distillate Vape | 1g | Cartridge Pineapple Fizz Vape Pens | each | $25.76 | $25.76/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Outrankd - Blueberry Skittlez - Disposable Vape - 2g Vape Pens | each | $53.10 | $26.55/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Dragonfly - Blue Razz - 1g AIO Dragonfly · Vape Pens | each | $31.86 | $31.86/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Dragonfly | 1g All-In-One Vape | Lychee Dream Vape Pens | each | $31.86 | $31.86/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Dragonfly - Tahiti Breeze - 1g AIO Dragonfly · Vape Pens | each | $31.86 | $31.86/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Dragonfly | 1g All-In-One Vape | Strawberry Kiwi Vape Pens | each | $31.86 | $31.86/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | GEMINII Sativa- STRAWBERRY COUGH Vape Pens | each | $35.40 | $35.40/piece | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | GEMINII Indica - OG KUSH Vape Pens | each | $35.40 | $35.40/piece | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | GEMINII Hybrid - GARY PAYTON Vape Pens | each | $35.40 | $35.40/piece | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Blackberry Kush | AIO Palm | Indica | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $54.87 | $36.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Northern Lights | AIO Palm | Indica | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $54.87 | $36.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Apple Fritter | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $54.87 | $36.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Ghost Train | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $54.87 | $36.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Lemon Cherry Gelato | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $54.87 | $36.58/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | ayrloom | Alaskan Thunder Fuck | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | ayrloom | Cereal Milk | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | ayrloom | Pineapple Express | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Florist Farms | Durban Poison | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $39.82 | $39.82/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Bouket - Distillate Vape - 1g - Live Resin - Disposable Tahitian Lime Vape Pens | each | $39.82 | $39.82/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Florist Farms | Blue Dream | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $39.82 | $39.82/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Florist Farms | Pineapple Express | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $39.82 | $39.82/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Florist Farms | Gorilla Glue | Rechargeable Vape | 1g Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Florist Farms | Green Crack | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Florist Farms | Northern Lights | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Florist Farms | Jack Herer | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Florist Farms | Gelato | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Florist Farms | Granddaddy Purple | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $40 | $40/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Cherry AK | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62 | $41.33/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Blue Dream | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62 | $41.33/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Mango Haze | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62.15 | $41.43/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Rainbow Sherbert | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62.15 | $41.43/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Sugar Cookie | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62.15 | $41.43/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Papaya Punch | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $62.15 | $41.43/g | Transcend Wellness Troy · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Troy vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Troy price: $42.48 per gram (middle of $29.21–$75.40). That works out to about $148.68 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Troy publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Troy price data: cheapest weed in Troy, cheap ounces, Troy flower price index, Troy deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.