Michigan weed prices
Michigan has some of the cheapest legal cannabis in the country. Flower has a median of $6 per gram, measured across 123,722 priced listings at 470 dispensaries in 140 cities.
Updated October 2026 · last refresh Oct 2, 2026 · see the daily price tracker or the US Cannabis Price Index
Michigan prices by category
Typical and lowest comparable unit price from menus that publish a package size. Average sale price is shown only where at least 10 live deals exist.
| Category | Typical | Lowest | Average sale price | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Flower | $5.71/g | $0.50/g | $21.34 | 123,722 |
| Vape carts & pens | $10/g | $2/g | $14.98 | 116,281 |
| Edibles | $4.50/100mg THC | $0.50/100mg THC | $8.70 | 20,441 |
| Pre-rolls | $5/g | $1/g | $9.37 | 7,640 |
| Infused pre-rolls | $7.08/g | $1/g | $12.89 | 62,663 |
| Concentrates | $14/g | $1.10/g | $22.61 | 7,049 |
Cheapest Michigan cities for flower
Ranked by median price per gram; cities with at least 25 comparable listings.
- 1. East Tawas — $2.32/g median · ounces from $15
- 2. Eau Claire — $2.86/g median · ounces from $15
- 3. Quincy — $3.04/g median · ounces from $20
- 4. Brooklyn — $3.71/g median · ounces from $50
- 5. Middleville — $3.72/g median · ounces from $17.50
- 6. Adrian — $4/g median · ounces from $14.99
- 7. Lenox — $4/g median · ounces from $20
- 8. Charlotte — $4/g median · ounces from $20
- 9. South Haven — $4/g median · ounces from $27.50
- 10. Marquette — $4/g median · ounces from $55
- 11. Perry — $4.05/g median
- 12. Wayne — $4.20/g median · ounces from $20
Cheapest ounces in Michigan right now
| # | Product | Size | Price | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Apple Fritter | 28g My Zypps · Flower | ounce | $14$2030% off | PUFF Cannabis New Buffalo New Buffalo · ★ 4.9 · delivery | Sep 14, 2026 |
| 2 | BCC x J | Big Buds | 28g Flower | ounce | $14$2030% off | The Refinery Dispensary New Buffalo Grand Beach · ★ 4.9 · pickup | Sep 28, 2026 |
| 3 | Bolo Runtz | Big Buds | 28g My Zypps · Flower | ounce | $14$2030% off | PUFF Cannabis New Buffalo New Buffalo · ★ 4.9 · delivery | Sep 14, 2026 |
| 4 | Canna-Cabin - Blue Runtz House Shake OZ Flower | ounce | $14 | Canna-Cabin Millington, Mi Millington · ★ 4.6 · delivery | Aug 24, 2026 |
| 5 | Canna-Cabin - Cherry Paloma House Shake OZ Flower | ounce | $14 | Canna-Cabin Millington, Mi Millington · ★ 4.6 · delivery | Aug 10, 2026 |
Cheapest flower in Michigan by dispensary
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Biscotti Pippen (Shake) - 4g Flower | each | $2$1587% off | $0.50/g | Heads Adrian Cannabis Dispensary Adrian · ★ 4.9 · delivery | Aug 3, 2026 |
| 2 | Mochalope (Shake) - 4g Flower | each | $2$1587% off | $0.50/g | Heads Adrian Cannabis Dispensary Adrian · ★ 4.9 · delivery | Aug 3, 2026 |
| 3 | Runtz (Shake) - 4g Flower | each | $2$1587% off | $0.50/g | Heads Adrian Cannabis Dispensary Adrian · ★ 4.9 · delivery | Aug 3, 2026 |
| 4 | (DNU)Triangle Kush Flower | 7/10 g | $5 | $0.50/g | Fire Island Retail Store Alma · ★ 4.5 · delivery | Sep 21, 2026 |
| 5 | Dark Queen | 1/2 Shake OZ Flower | half ounce | $7 | $0.50/g | Pegasus Cannabis Dispensary Jackson Jackson · ★ 4.7 · delivery | Sep 21, 2026 |
Cheapest vape carts & pens in Michigan by dispensary
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Platinum ICED Edition - Arctic Mango (Sativa) 1g Cartridge Platinum Vape · Vape Pens | gram | $2$1283% off | $2/g | The Cake House Pleasant Ridge Cannabis Dispensary Pleasant Ridge · ★ 4.9 · delivery | Aug 2, 2026 |
| 2 | Platinum ICED Edition - Guava Ice (Indica) 1g Cartridge Platinum Vape · Vape Pens | gram | $2$1283% off | $2/g | The Cake House Pleasant Ridge Cannabis Dispensary Pleasant Ridge · ★ 4.9 · delivery | Aug 31, 2026 |
| 3 | Tie Pods PR 1g (I) Vape Pens | gram | $2 | $2/g | Sapura Dispensary - Coldwater Coldwater · ★ 4.9 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 4 | Animal Mints | Cartridge | 3g Vape Pens | 3 g | $6$1250% off | $2/g | Pure Cannabis Outlet - Monroe Cannabis Dispensary Monroe · ★ 4.9 · delivery | Sep 29, 2026 |
| 5 | Bloo Goo Ice | Cartridge | 3g Vape Pens | 3 g | $6$714% off | $2/g | Pure Cannabis Outlet Warren Warren · ★ 4.7 · pickup | Sep 21, 2026 |
Cheapest edibles in Michigan by dispensary
Cheapest pre-rolls in Michigan by dispensary
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nature's Preroll (10x1g) Seriotica Pre-rolls | 10 g · 10-pack | $5 | $0.50/piece | Nature's Medicines Battle Creek Battle Creek · ★ 4.7 · pickup | Sep 29, 2026 |
| 2 | Durban Skunk | Joints | 1g | 28pk Dragonfly · Pre-rolls | ounce · 28-pack | $17 | $0.61/piece | Bloom & Blaze Saginaw · ★ 4.8 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 3 | Zerals #4 | Joints | 1g | 28pk Dragonfly · Pre-rolls | ounce · 28-pack | $17 | $0.61/piece | Bloom & Blaze Saginaw · ★ 4.8 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 4 | 28 Pack - CPR - 1g Gorilla Butter Pre-rolls | ounce · 28-pack | $17.45$24.9530% off | $0.62/piece | Highway Dispo Cannabis Company Burton · ★ 4.7 · delivery | Sep 21, 2026 |
| 5 | SFV Cookies | Joints | 1g | 28pk Pre-rolls | ounce · 28-pack | $17.50$2530% off | $0.63/piece | Elite Cannabis Mt Morris · ★ 4.8 · delivery | Sep 8, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Michigan by dispensary
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 12pk | 1g pre-roll | Lemon Chery Runtz INFUSED Infused Pre-rolls | 12 g · 12-pack | $8 | $0.67/piece | Fortuo Premium Cannabis Lansing · ★ 5.0 · pickup | Sep 28, 2026 |
| 2 | 12pk | 1g pre-roll | Rainbow Runtz INFUSED Infused Pre-rolls | 12 g · 12-pack | $8 | $0.67/piece | Fortuo Premium Cannabis Lansing · ★ 5.0 · pickup | Sep 28, 2026 |
| 3 | 12pk | 1g pre-roll | Shady Icee INFUSED Infused Pre-rolls | 12 g · 12-pack | $8 | $0.67/piece | Fortuo Premium Cannabis Lansing · ★ 5.0 · pickup | Sep 28, 2026 |
| 4 | 12pk | 1g pre-roll | Watermelon Honey INFUSED Infused Pre-rolls | 12 g · 12-pack | $8 | $0.67/piece | Fortuo Premium Cannabis Lansing · ★ 5.0 · pickup | Sep 28, 2026 |
| 5 | Fresh Canna | Northern Lights | Infused Joints | 1g each | 28pk Fresh Canna · Infused Pre-rolls | ounce · 28-pack | $21$3030% off | $0.75/piece | URB Cannabis Dispensary Sturgis Sturgis · ★ 4.9 · pickup | Sep 7, 2026 |
Cheapest concentrates in Michigan by dispensary
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | RISE Advanced Strength Cream Concentrates | 1/10 g | $10.99 | $1.10/g | Native Son Detroit Bay City · ★ 4.9 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 2 | RISE Recovery Strength Cream Concentrates | 1/10 g | $10.99 | $1.10/g | Native Son Detroit Bay City · ★ 4.9 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 3 | HASH-SHISA | ICC | 3.5G | DOUBLE MINT Concentrates | eighth | $5 | $1.43/g | Crave Cannabis Monroe · ★ 4.7 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 4 | HASH-SHISA | ICC | 3.5G | MELON DEW Concentrates | eighth | $5 | $1.43/g | Crave Cannabis Monroe · ★ 4.7 · delivery | Sep 28, 2026 |
| 5 | HASH-SHISA | ICC | 3.5G | MIGHTY FREEZE Concentrates | eighth | $5 | $1.43/g | Crave Cannabis Monroe · ★ 4.7 · delivery | Sep 28, 2026 |
How these numbers are built
Every priced listing on a licensed Michigan menu that publishes a package size is converted to a comparable unit price, rolled up per city, then statewide each night. Listings without a published size are left out rather than estimated.
More: Michigan price index, cheapest weed in Michigan, cheap ounces, best price search, Michigan deals.
Top brands in Detroit
Prices, deals & delivery near Detroit
- Cheapest flower in Detroit
- Cheapest carts & vapes in Detroit
- Cheapest edibles in Detroit
- Cheapest pre-rolls in Detroit
- Cheapest concentrates in Detroit
- Cheapest infused pre-rolls in Detroit
- Cheapest weed in Detroit
- Cheap ounces in Detroit
- Detroit cannabis prices
- Weed deals in Detroit (1425)
- Weed delivery in Detroit
Closest Michigan dispensaries to nearby out-of-state cities
- Closest dispensary to Marinette, WI
- Closest dispensary to Michigan City, IN
- Closest dispensary to Elkhart, IN
- Closest dispensary to South Bend, IN
- Closest dispensary to Mishawaka, IN
- Closest dispensary to Angola, IN
- Closest dispensary to Toledo, OH
- Closest dispensary to Goshen, IN
- Closest dispensary to Sylvania, OH
- Closest dispensary to Perrysburg, OH
- Closest dispensary to Maumee, OH
- Closest dispensary to Bryan, OH
- Closest dispensary to Napoleon, OH
- Closest dispensary to Kendallville, IN
- Closest dispensary to Auburn, IN
- Closest dispensary to Gary, IN
- Closest dispensary to Defiance, OH
- Closest dispensary to Bowling Green, OH
- Closest dispensary to Warsaw, IN
- Closest dispensary to Hammond, IN
- Closest dispensary to Chicago, IL
- Closest dispensary to Green Bay, WI
- Closest dispensary to Fort Wayne, IN
- Closest dispensary to Waukegan, IL
- Closest dispensary to Joliet, IL
- Closest dispensary to Naperville, IL
- Closest dispensary to Aurora, IL
Prices change constantly and come from licensed Michigan menus. Adults 21+ only.