Carlsbad, NM cannabis price index
Flower in Carlsbad typically costs $7.86 per gram (average $7.55) — measured across 262 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $2.50–$12 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Mexico flower price index
Carlsbad flower prices by package size
Averages of the real packages on Carlsbad menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $32.96 | $5 | $9.42 | 118 |
| Quarter (7g) | $55.19 | $40 | $7.88 | 27 |
| Half (14g) | $99.58 | $65 | $7.11 | 24 |
| Ounce (28g) | $91.21 | $25 | $3.26 | 43 |
Biggest current price drops in Carlsbad
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1g Pre-Roll- Desert Peaks- Banana Crack Pre-rolls | gram | $3.50$530% off | $3.50/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Chita Chew #9 | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $35$4013% off | $10/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 3.5g Pre-Pack -Stonewolf Organics- Animal Tsunami Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 3.5g Pre-Pack -Stonewolf Organics- Blue Shimizu Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 3.5g Pre-Pack -Stonewolf Organics- Sour Cherries Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | 3.5g Pre-Pack- Stonewolf Organics- Pirate Strudel Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Carlsbad whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Carlsbad, cheap ounces, cheapest flower per gram, Carlsbad deals.
Figures come from licensed New Mexico dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.