Cheap ounces in Carlsbad, NM — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $25 — 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Lemon Cherry Gelato at Stoned Ape Canna Co. ($0.89 per gram)
43 real 28g packages on Carlsbad menus · Carlsbad average $91.21 an ounce · typical flower $7.86 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every New Mexico city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Lemon Cherry Gelato Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Space Dust Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Skywalker Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Limoncello Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Atomic Cherry Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Chem 4 Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- GMO Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | House Blend | Ground | 28g Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Vana | Green Crack | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Vana | Berry Mac | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Vana | White Rainbow | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Vana | Jack Herer | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Vana | House Blend | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | 28g Pre-Pack- Desert Peaks- Stoned Ape Mix Flower | ounce | $45 | $1.61/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | 28g Pre-Pack- Desert Peaks- Cheetah Piss Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Gushers x Gelato 41 #10 Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - 41 Horses Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Banana Crack Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Matchalato Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Boofed Up PP Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $50 and under in Carlsbad
14 packages in this price band among the cheapest Carlsbad ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Lemon Cherry Gelato Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Space Dust Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Skywalker Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Limoncello Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Atomic Cherry Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- Chem 4 Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | 1 ounce (28g) Pre-Packaged Shake- GMO Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | House Blend | Ground | 28g Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Vana | Green Crack | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Vana | Berry Mac | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Vana | White Rainbow | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Vana | Jack Herer | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Vana | House Blend | Shake Ounce Flower | ounce | $35 | $1.25/g | The Cannabis Store Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | 28g Pre-Pack- Desert Peaks- Stoned Ape Mix Flower | ounce | $45 | $1.61/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces $75 and under in Carlsbad
5 packages in this price band among the cheapest Carlsbad ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 28g Pre-Pack- Desert Peaks- Cheetah Piss Flower | ounce | $52 | $1.86/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Gushers x Gelato 41 #10 Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - 41 Horses Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Banana Crack Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 28g Pre-Pack - Desert Peaks - Matchalato Flower | ounce | $65 | $2.32/g | Stoned Ape Canna Co. Carlsbad · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Carlsbad
24 packages in this price band among the cheapest Carlsbad ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Boofed Up PP Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Exotics PP Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Exotics PP Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Boofed Up PP Flower | ounce | $120 | $4.29/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Suga Berry PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | BBVG-Royal Punch PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | BBVG-Granddaddy Boof PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | BBVG-Royal Punch PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | BBVG-Suga Momma Drama PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | BBVG Caked Up PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | BBVG-Frost OG PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Suga Berry PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | BBVG-Granddaddy Boof PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | BBVG Caked Up PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Smoke Shop & Lounge Carlsbad · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | BBVG-Suga Momma Drama PP Flower | ounce | $125 | $4.46/g | Bud Board Dispensary - Carlsbad Carlsbad · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Carlsbad
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Carlsbad has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Carlsbad ounce: $91.21 across 43 listings, lowest $25.
- Average half ounce: $99.58.
- Average quarter: $55.19.
- Average eighth: $32.96.
See also the Carlsbad flower price index, cheapest flower per gram and Carlsbad deals.
Prices come from licensed New Mexico dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.