Rockaway Park, NY cannabis price index
Flower in Rockaway Park typically costs $10 per gram (average $9.51) — measured across 122 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.54–$14.14 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Rockaway Park flower prices by package size
Averages of the real packages on Rockaway Park menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $39.31 | $22.13 | $11.23 | 73 |
| Quarter (7g) | $53.99 | $49.99 | $7.71 | 3 |
| Half (14g) | $83.69 | $74.99 | $5.98 | 15 |
| Ounce (28g) | $156.18 | $124.99 | $5.58 | 21 |
Biggest current price drops in Rockaway Park
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Must Be Nice | 20ct x 0.7 | Zurps | Hybrid | 14g Infused Pre-rolls | each · 20-pack | $120$15020% off | $8.57/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Must Be Nice | 20ct x 0.7 | Rainbow Sherb | Sativa | 14g Infused Pre-rolls | each · 20-pack | $120$15020% off | $8.57/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Must Be Nice | 20ct x 0.7 | Gelato Cake | Indica |14g Infused Pre-rolls | each · 20-pack | $120$15020% off | $8.57/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 3g SLID3 3g FUSION Disposable - Very Berry x Coco Cloud EUREKA · Vape Pens | each | $95$11014% off | $31.67/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 3g SLID3 CLASSIC - Blackberry Kush x Platinum Bubba EUREKA · Vape Pens | each | $95$11014% off | $31.67/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | 3g SLID3 FUSION Disposable - Concord Crush x Lychee Luxe EUREKA · Vape Pens | each | $95$11014% off | $31.67/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Mini Tank | Blue Dream | Disposable | 1g Jetty Extracts · Vape Pens | each | $51$54.997% off | $51/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Jetty | High THC AOI | Gelato | 1g Vape Pens | each | $51$54.997% off | $51/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cherry Legend | Mini Joints | 0.5g each | 7pk The Botanist · Pre-rolls | each · 7-pack | $39$403% off | $11.14/g | Flower Shak Rockaway Park · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Rockaway Park whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Rockaway Park, cheap ounces, cheapest flower per gram, Rockaway Park deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.