Cheap ounces in Somerville, MA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $90 — Simpler Daze | 1911 | Flower | 28g (IH) at The Boston Garden Somerville Dispensary ($3.21 per gram)
5 real 28g packages on Somerville menus · Somerville average $109 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Massachusetts city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Simpler Daze | 1911 | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Simpler Daze | Mini Madman | Flower | 28g (SH) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Perpetual | Splat #4 | Flower | 28g (H) Flower | ounce | $110 | $3.93/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Perpetual | Jelly Rancher | Flower | 28g (SH) Flower | ounce | $125 | $4.46/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Perpetual | Smorez #5 | Flower | 28g (H) Flower | ounce | $125 | $4.46/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces $100 and under in Somerville
2 packages in this price band among the cheapest Somerville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Simpler Daze | 1911 | Flower | 28g (IH) Flower | ounce | $90 | $3.21/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Simpler Daze | Mini Madman | Flower | 28g (SH) Flower | ounce | $95 | $3.39/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Somerville
3 packages in this price band among the cheapest Somerville ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Perpetual | Splat #4 | Flower | 28g (H) Flower | ounce | $110 | $3.93/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Perpetual | Jelly Rancher | Flower | 28g (SH) Flower | ounce | $125 | $4.46/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Perpetual | Smorez #5 | Flower | 28g (H) Flower | ounce | $125 | $4.46/g | The Boston Garden Somerville Dispensary Somerville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Somerville
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Somerville has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Somerville ounce: $109 across 5 listings, lowest $90.
- Average half ounce: $62.22.
- Average quarter: $42.50.
- Average eighth: $30.95.
See also the Somerville flower price index, cheapest flower per gram and Somerville deals.
Prices come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.