Cheapest weed in Basalt, CO
664 Basalt menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Sep 23, 2026
↑ Compare every Colorado city: cheapest weed in Colorado
Cheapest flower in Basalt
See all flower prices →Cheapest right now: Silver Lake Prepack Shake 7g at Roots Rx Basalt Dispensary — $10.50 ($1.50 per gram) · 99 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Silver Lake Prepack Shake 7g Flower | quarter | $10.50 | $1.50/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Evergreen Naturals Prepack Shake 7g Flower | quarter | $10.50 | $1.50/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Silver Lake Prepack Shake 14g Flower | half ounce | $21 | $1.50/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | M-Shawshank-(H)-Bulk-Natty Rems Flower | gram | $1.60 | $1.60/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Natty OG-(I)-Bulk Shake-Natty Rems Flower | gram | $2.32 | $2.32/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Bud Fox Prepack Flower 28g Flower | ounce | $69 | $2.46/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Mac & Cheesus-(H)-Bulk Sun Grown-River Roots Flower | gram | $2.71 | $2.71/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Super Boof | Big Buds | 1g Flower | gram | $2.71 | $2.71/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Basalt
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: Cherry Diesel | Cartridge | 1g at LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) — $10.16 ($10.16 per gram) · 250 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Cherry Diesel | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Orange Runtz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Baja Splash | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Pina Colada-(S)-Cartidge-1000mg-Flyin' Hawaiian Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Honey Boo Boo-(I)-Cartidge-1000mg-Flyin' Hawaiian Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Mango Tango-(S)-Cartidge-1000mg-Flyin' Hawaiian Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Blue Kush-(S)-Cartidge-1000mg-Flyin' Hawaiian Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Cranberry Kush-(H)-Cartidge-1000mg-Flyin' Hawaiian Vape Pens | gram | $10.16$11.9515% off | $10.16/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest edibles in Basalt
See all edibles prices →Cheapest right now: M-Elderberry CBN-(5:1)-Gummies-1000mg-Wyld at LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) — $45 ($4.50 per 100mg of THC) · 141 comparable items at 2 stores
Cheapest concentrates in Basalt
See all concentrates prices →Cheapest right now: Bud Fox Sugar Wax 4g - - Jungle Prez Heat (H) at Roots Rx Basalt Dispensary — $34 ($8.50 per gram) · 89 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bud Fox Sugar Wax 4g - - Jungle Prez Heat (H) Concentrates | 4 g | $34 | $8.50/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Bud Fox Sugar Wax 4g - - Garlic Mint Road (I) Concentrates | 4 g | $34 | $8.50/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Nomad Wax 4g - - Super Boof (H) Concentrates | 4 g | $36 | $9/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nomad Wax 4g - - Coal Creek Kush Concentrates | 4 g | $36 | $9/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bud Fox Sugar Wax 2g - - Garlic Mint Road (I) Concentrates | 2 g | $20 | $10/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Bud Fox Sugar Wax 2g - - Guava (S) Concentrates | 2 g | $20 | $10/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Nomad Sugar Wax 2g - - Banana Kush (I) Concentrates | 2 g | $22 | $11/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Granddaddy Purp-(H)-Wax-1g-Kush Masters Concentrates | gram | $12.95 | $12.95/g | LOVA Canna Co - Willits (THC Dispensary) Basalt · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Basalt
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: Fuego Farms | Fatso | Joint | 1g at Roots Rx Basalt Dispensary — $5.28 ($5.28 per gram) · 9 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fuego Farms | Fatso | Joint | 1g Fuego Farms · Pre-rolls | gram | $5.28 | $5.28/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Bonsai Joint 2pk 1g Pre-rolls | gram · 2-pack | $5.28 | $5.28/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cali-Blaze | MAC | OG Joint | 1g Cali-Blaze · Pre-rolls | gram | $5.28 | $5.28/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Bonsai Cultivation | Creativity | Joint | 1g Bonsai Cultivation · Pre-rolls | gram | $5.28 | $5.28/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Puff Tuff Joint 1g Pre-rolls | gram | $5.28 | $5.28/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Jack Herer | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $7 | $7/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Portland Heights Classic Blunt 2g Pre-rolls | 2 g | $18 | $9/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Green Dot Labs Joint 1g Pre-rolls | gram | $14 | $14/g | Roots Rx Basalt Dispensary Basalt · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Basalt
See all infused pre-rolls prices →Cheapest right now: Purple Trainwreck | Infused Ice Packs (Rosin, Hash, and Diamonds) | 6x 0.6g at Roots Rx Basalt Dispensary — $54 ($2.50 per gram) · 68 comparable items at 2 stores
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Basalt flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Basalt →Discounted items across Basalt menus, newest first.
Best dispensaries in Basalt →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Not enough published sizes yet to rank pre-rolls (9 items at 1 store), drinks (8 items at 1 store) in Basalt — we'd rather leave a category out than quote a range we can't stand behind.
Prices come from licensed Colorado dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.