Cheapest carts & vapes in Aurora, IL
Cheapest right now: Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] at Zen Leaf Cannabis Dispensary — $21.50 ($2.15 per gram)
318 comparable vape pens listings at 2 Aurora dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 3/10 g | $21.50 | $2.15/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pineapple Express | 0.3g Nectar Pen | Sativa (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | (the) Essence Blue Dream 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cantaloupe Haze | 0.3g Nectar Pen | Sativa (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sour Diesel | 0.3g Nectar Pen | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | (the) Essence Berry Gelato 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | (the) Essence Blueberry 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | (the) Essence Bombsicle 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Strawberry Cough | 0.3g Nectar Pen | Sativa (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Aurora · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Romulan Vape Cartridge 2g Realeaf Botanicals · Vape Pens | 2 g | $45$6025% off | $22.50/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Signature Indica 2G Batch · Vape Pens | 2 g | $48.75$6525% off | $24.38/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Batch | Signature Cartridge | Petrol Sweet Vape 2g Batch · Vape Pens | 2 g | $48.75$6525% off | $24.38/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy | Sour Tangie | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $51.75$6925% off | $25.88/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy | Bacio Gelato | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $51.75$6925% off | $25.88/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Savvy | GMO | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $51.75$6925% off | $25.88/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Savvy | Rainbow Belts | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $51.75$6925% off | $25.88/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Savvy | White Widow | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $51.75$6925% off | $25.88/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | &Shine 2g Disposable - Granddaddy Purple &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7025% off | $26.25/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | &Shine 2g Disposable - Blue Dream &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7025% off | $26.25/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | &Shine 2g Disposable - Sky OG &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7025% off | $26.25/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | &Shine | Green Crack | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7025% off | $26.25/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | &Shine 2g Disposable - Apple Fritter &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7025% off | $26.25/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Joos | Grape Ape | Cartridge | 1G Joos · Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Joos | Green Crack | Cartridge | 1G Joos · Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | Joos | Banana Runtz | Cartridge | 1G Joos · Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | Purple Punch | Disposable | 2g High Supply · Vape Pens | 2 g | $56.25$7525% off | $28.13/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | Hot Sauce | AiroX Blade - Liquid Diamond | 2g All-in-One Airo Brands · Vape Pens | 2 g | $56.25$7525% off | $28.13/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | Lemon Cookies | Disposable | 2g Batch · Vape Pens | 2 g | $56.25$7525% off | $28.13/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | Signature Sativa 2G All-in-One Batch · Vape Pens | 2 g | $56.25$7525% off | $28.13/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | BRIQ 2 Legacy Series King Louis XIII 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 31 | BRIQ 2 Legacy Series Maui Wowie 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 32 | BRIQ 2 Legacy Series Super Boof 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 33 | BRIQ 2 Legacy Series Amnesia Haze 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 34 | BRIQ 2 Legacy Series Tropic Thunder 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 35 | BRIQ 2 Legacy Series Acapulco Gold 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 36 | BRIQ 2 Flavor Series Watermelon Ice 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 37 | BRIQ 2 Flavor Series Waffle Hut 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | BRIQ 2 Flavor Series Unicorn Piss 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 39 | BRIQ 2 Flavor Series Strawberry Cough 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | BRIQ 2 Flavor Series Baja Smash 2g Select · Vape Pens | 2 g | $58 | $29/g | nuEra Aurora Dispensary Aurora · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How Aurora vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Aurora price: $45 per gram (middle of $29–$72). That works out to about $157.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Aurora publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Aurora price data: cheapest weed in Aurora, cheap ounces, Aurora flower price index, Aurora deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.