Cheapest carts & vapes in Brewer, ME
Cheapest right now: AF - Chemon Tree - Live Rosin Disposable at Brothers Cannabis — $55 ($5.50 per gram)
242 comparable vape pens listings at 3 Brewer dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AF - Chemon Tree - Live Rosin Disposable Vape Pens | 7/10 g | $55 | $5.50/g | Brothers Cannabis Brewer · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | ELC - Limoncello - 4:5 Disposable Vape Pens | gram | $25 | $25/g | Brothers Cannabis Brewer · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | ELC - Key Lime Joint Relief - 1:1 Disposable Vape Pens | gram | $25 | $25/g | Brothers Cannabis Brewer · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Lemon Haze | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Wedding Cake | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Creme Brulee | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Wedding Cake | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Dirigo Cannabis - Cherry Pie - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Dirigo Cannabis - Gorilla Glue #4 - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Dirigo Cannabis - Tangie - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Zkittlez | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Ghost Train Haze | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Grape Ape | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Green Crack | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Northern Lights | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Mimosa | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Pineapple Express | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Gruntz | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Green Crack | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Grape Ape | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Ghost Train Haze | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Gruntz | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Lemon Haze | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Mimosa | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Northern Lights | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Dirigo Cannabis - Tangie - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Dirigo Cannabis - Gorilla Glue #4 - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Pineapple Express | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Dirigo Cannabis - Cherry Pie - 2g Distillate Disposable Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Creme Brulee | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Slush Puppy | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | sour diesel | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Tutti Frutti | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Zkittlez | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Blackberry Kush | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Blue Dream | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Blackberry Kush | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Slush Puppy | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Blue Dream | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | Lighthouse Cannabis Brewer · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | sour diesel | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $57.02 | $28.51/g | HighNorth Mystique of Maine - Brewer Brewer · ★ 4.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Brewer vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Brewer price: $41.23 per gram (middle of $28.51–$55). That works out to about $144.30 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Brewer publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Brewer price data: cheapest weed in Brewer, cheap ounces, Brewer flower price index, Brewer deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.