Cheapest carts & vapes in Frederick, MD
Cheapest right now: Just Vape Watermelon Splash 1g Vape Cart at SweetBuds Dispensary — $40 ($40 per gram)
199 comparable vape pens listings at 2 Frederick dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Maryland city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Just Vape Watermelon Splash 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $40 | $40/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Just Vape Granddaddy Purp 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $40 | $40/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | In House Pineapple Express 2g Disposable Vape Pens | 2 g | $80 | $40/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | &Shine Cannalope Haze 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $45 | $45/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Jacks Delight | Live Resin Cartridge | 1g RYTHM · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Amber | Distillate Cartridge | 1g Equity Extracts · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | BRIQ 2 Live Collection OG Kush Live Resin All in One Select · Vape Pens | 2 g | $90 | $45/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | BRIQ 2 Live Collection GMO Cookies Live Resin All in One Select · Vape Pens | 2 g | $90 | $45/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Just Vape Peaches and Cream 0.5g Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Just Vape Pineapple Pop 0.5g Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Grass Guava Lava 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Just Vape Bacio Gelato 0.5g Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Grass Pineapple Whip 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Just Vape Kiwi Berry 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Just Vape Mango Sunrise 0.5g Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Grass Desert Citrus 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Grass Electric Green Apple 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Grass Purple Nerdz 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Grass Honeydew Boba 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Grass Vanilla Icing 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Grass Cherry Pie 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Just Vape Watermelon Splash 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Grass Banana Pancakes 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Grass Tart Apricot 0.5g Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Grass Forbidden Fruit 1g Vape Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Grass Fuzzy Peach 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Grass Grape Soda 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Grass Honeydew Boba 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Grass Jelly Rancher 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Grass Orange Tsunami 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Grass Peaches and Cream 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Grass Rose Gold 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Grass Strawberry Jam 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Grass Strawberry Milkshake 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Garlic Wizard Vape Cartridge [1g] Curio Wellness™ · Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | In House Bomb Pop 1g Disposable Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | In House Thin Mint 1g Disposable Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Just Vape Forbidden Fruit 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Just Vape Strawberry Cough 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Kush Mintz Vape Cartridge [1g] Curio Wellness™ · Vape Pens | gram | $50 | $50/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Frederick vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Frederick price: $65 per gram (middle of $50–$90). That works out to about $227.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Frederick publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Frederick price data: cheapest weed in Frederick, cheap ounces, Frederick flower price index, Frederick deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.