Cheapest carts & vapes in Newark, NJ
Cheapest right now: Grape Soda | Disposable | 2g at URB'N Dispensary — $43.40 ($21.70 per gram)
163 comparable vape pens listings at 2 Newark dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every New Jersey city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grape Soda | Disposable | 2g Later Days · Vape Pens | 2 g | $43.40$6230% off | $21.70/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy | Rainbow Belts | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $47.60$6830% off | $23.80/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Joy Stick | 1g Cartridge - Plum Royale Garden Greens · Vape Pens | gram | $24.50$3530% off | $24.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Joy Stick | 1g Cartridge - Mega Melon Garden Greens · Vape Pens | gram | $24.50$3530% off | $24.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Joy Stick | 1g Cartridge - Guava Glitch Garden Greens · Vape Pens | gram | $24.50$3530% off | $24.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Good Green Living Legend Pen (Full Spectrum Live Vape) (Sativa) Vape Pens | 2 g | $49$7030% off | $24.50/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Ice Cream Cookies #8 | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $49.70$7130% off | $24.85/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Tangie Sunrise | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $49.70$7130% off | $24.85/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Maui Wowie | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $49.70$7130% off | $24.85/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Strike | Banana Tang | 1g Vape Cart Vape Pens | gram | $26 | $26/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | NYC Diesel | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $26 | $26/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | &Shine Blue Dream Pen (Hybrid) Vape Pens | 2 g | $52.50$7530% off | $26.25/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | &Shine | Ghost Train Haze | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $52.50$7530% off | $26.25/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Wild Blueberry | Disposable | 2g Later Days · Vape Pens | 2 g | $52.50$7530% off | $26.25/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Strike | NYC Diesel | 1g Disposable Vape Cart Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Banana Tang | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Strike | Tropicana Cookies | 1g Disposable Vape Cart Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Dank | Sunset Sherbert | (1g) Vape Cartridge Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Tropicana Cookies | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Dank | Mimosa | (1g) Vape Cartridge Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Buoyant Bob - Blue Dream Distillate Cartridge 1g Buoyant Bob · Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Grand Daddy Purp | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Bob's | Bob's Razzle Dazzle | 1G Vape Cart Vape Pens | gram | $27 | $27/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Simply Herb Lemon Voltage Distillate Cart Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | Dank Vapes Guava Vape Cartridge (S) Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | MAC V2 | Sauce Cartridge | 1g Pyramid · Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | &Shine - Blueberry - Cartridge 1000mg - (Hybrid) Vape Pens | gram | $28$4030% off | $28/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | Grape Gushers | Disposable | 2g LEGEND · Vape Pens | 2 g | $59.50$8530% off | $29.75/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | Brownie Scout | Live Resin Disposable | 2g RYTHM · Vape Pens | 2 g | $59.50$8530% off | $29.75/g | URB'N Dispensary Newark · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | Vape Rezzy | Orange Dreamsicle | 1g Vape Pen Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Strike | Blue Raspberry Water Ice | 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Cotton Candy Clouds | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Pineapple Express | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Durban Poison | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Jack Herer Sativa | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Super Lemon Haze | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Strike | Watermelon Z | 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Vape Rezzy | White Widow | 1g Vape Pen Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Green Crack | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Strike | Piña Colada Water Ice | 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $30 | $30/g | Treeotics Newark · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Newark vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Newark price: $35 per gram (middle of $27–$55.58). That works out to about $122.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Newark publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Newark price data: cheapest weed in Newark, cheap ounces, Newark flower price index, Newark deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.