Cheapest carts & vapes in Ithaca, NY
Cheapest right now: Blue Dream | 510 Cartridge | 1g at Altitude Ithaca — $32 ($32 per gram)
90 comparable vape pens listings at 2 Ithaca dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every New York city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blue Dream | 510 Cartridge | 1g Off Hours · Vape Pens | gram | $32 | $32/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Maui Wowie 1G Cart Off Hours · Vape Pens | gram | $32 | $32/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Gelato 1G Cart Off Hours · Vape Pens | gram | $32 | $32/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Rainbow Belts | 510 Cartridge | 1g Off Hours · Vape Pens | gram | $32 | $32/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | NEW YORK HONEY | 1G | 510 CARTRIDGE | BARRY WHITE New York Honey · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Off Hours | Maui Wowie | All-in-One Vape Pen Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Mimosa | 510 Cartridge | 1g New York Honey · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Off Hours | Rainbow Beltz | All-in-One Vape Pen Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | NEW YORK HONEY | 1G | AIO | GOLDEN TICKET New York Honey · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | NEW YORK HONEY | 1G | 510 CARTRIDGE | STRAWBERRY COUGH New York Honey · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | NEW YORK HONEY | 1G | 510 CARTRIDGE | LEMON OG New York Honey · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Lemon Cane Live Resin 510 Vape Cart | 2x0.5g MFNY · Vape Pens | gram · 2-pack | $73.45 | $36.73/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Off Hours | Purple Couch Kush Off-box | All-in-One Vape Pen Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Off Hours | RS11 Off-box | All-in-One Vape Pen Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Rainbow Beltz | Disposable | 1g Off Hours · Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Moods | Purple Brulee | AIO Vape Vape Pens | 2 g | $80 | $40/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Nanti Nitro | Blue Raspberry | AIO Vape Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Nanti Nitro | Red Twist | AIO Vape Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Nanti Nitro | Scooperman | AIO Vape Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Florist Farms | Granddaddy Purple | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Grape Ape | All-In-One | 1g New York Honey · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Florist Farms | Green Crack | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Florist Farms | Jack Herer | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | NEW YORK HONEY | 1G | AIO | ICE CREAM CAKE New York Honey · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | NEW YORK HONEY | 1G | AIO | SOUR TANGIE New York Honey · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Florist Farms | Durban Poison | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Florist Farms | Gelato | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Florist Farms | Northern Lights | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Florist Farms | Pineapple Express | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Florist Farms | Super Sour Diesel | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | New York Honey | Orange Creamsicle | 1g Vape Pen Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Florist Farms | Blue Dream | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Florist Farms | Gorilla Glue | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Florist Farms | Green Crack | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45.20 | $45.20/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Florist Farms | Gelato | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45.20 | $45.20/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Florist Farms | Gorilla Glue | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45.20 | $45.20/g | Altitude Ithaca Ithaca · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Elderflower | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $93 | $46.50/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Red Headed Stranger | Strain Collection | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $93 | $46.50/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Berry Haze | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $93 | $46.50/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Alpine Strawberry | Flavor Line | All-In-One | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $93 | $46.50/g | Corner House Ithaca · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Ithaca vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Ithaca price: $50 per gram (middle of $35–$56.50). That works out to about $175 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Ithaca publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Ithaca price data: cheapest weed in Ithaca, cheap ounces, Ithaca flower price index, Ithaca deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.