Cheapest carts & vapes in Saratoga Springs, NY
Cheapest right now: Candy Rain Live Resin 510 Vape Cart | 2 x 0.5g at High Peaks Canna Inc — $65 ($32.50 per gram)
137 comparable vape pens listings at 1 Saratoga Springs dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every New York city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Candy Rain Live Resin 510 Vape Cart | 2 x 0.5g MFNY · Vape Pens | gram · 2-pack | $65 | $32.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Florist Farms | Green Crack | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Florist Farms | Blue Dream | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Florist Farms | Super Sour Diesel | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Florist Farms | Gorilla Glue | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Florist Farms | Pineapple Express | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | RELOAD - 2g FUSION - Lychee Lux (2:1 THC/CBD) EUREKA · Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | RELOAD - 2g FUSION - Coco Cloud (2:1 THC/CBN) EUREKA · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | RELOAD - 2g CLASSIC - Platinum Bubba EUREKA · Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Lemon Cane Live Resin 510 Vape Cart | 2x0.5g MFNY · Vape Pens | gram · 2-pack | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | RELOAD - 2g FUSION - Very Berry (4:1 THC/CBN) EUREKA · Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | RELOAD - 2g FUSION - Tropical Twist (6:1 THC/THCV) EUREKA · Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | RELOAD - 2g FUSION - Sour Appleicious (3:1:1 THC/CBG/THCV) EUREKA · Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | RELOAD - 2g FUSION - Melon Madness (4:1 THC/CBC) EUREKA · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | SLID3 CLASSIC - Lemonatti x Blueberry Breath EUREKA · Vape Pens | 3 g | $115 | $38.33/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | 3g SLID3 CLASSIC - Blackberry Kush x Platinum Bubba EUREKA · Vape Pens | 3 g | $115 | $38.33/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Pear Pressure | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | ayrloom | Bomb Popz | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | ayrloom | Pink Rozay | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | ayrloom | Pineapple Express | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | ayrloom | Lychee Dream | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | ayrloom | Cereal Milk | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | ayrloom | Blue Widow | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | ayrloom | Alaskan Thunder Fuck | AIO | 2g ayrloom · Vape Pens | each | $85 | $42.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Florist Farms | Blue Dream | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Florist Farms | Northern Lights | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Florist Farms | Gelato | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Florist Farms | Durban Poison | Cartridge | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Florist Farms | Gorilla Glue | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Florist Farms | Granddaddy Purple | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Passion Fruit Sunrise | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Florist Farms | Pineapple Express | Disposable | 1g Florist Farms · Vape Pens | each | $45 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Pineapple Whip | Disposable | 2g Nanticoke · Vape Pens | 2 g | $90 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Nanti-Nitro Orange Punch 2 Gram Disposable Vape Nanticoke · Vape Pens | 2 g | $90 | $45/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Blue Dream | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $70 | $46.67/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Chocolate Diesel | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | 1.5 g | $70 | $46.67/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Lemon Cherry Gelato | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $70 | $46.67/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Apple Fritter | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $70 | $46.67/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Ghost Train | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | each | $70 | $46.67/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Elderflower | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $95 | $47.50/g | High Peaks Canna Inc Saratoga Springs · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Saratoga Springs vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Saratoga Springs price: $55 per gram (middle of $37.67–$100). That works out to about $192.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Saratoga Springs publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Saratoga Springs price data: cheapest weed in Saratoga Springs, cheap ounces, Saratoga Springs flower price index, Saratoga Springs deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.