Cheapest carts & vapes in Middlebury, VT
Cheapest right now: Gruntz | Cartridge | 1g at The Herbal Collective — $30 ($30 per gram)
53 comparable vape pens listings at 1 Middlebury dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Vermont city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gruntz | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Green Crack | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Blackberry Kush | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Nerdy Pebbles | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $30 | $30/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lemon Tart, Disposable Vape, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Sour Apple, Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sour Diesel | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | pineapple skunk | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Pineapple Skunk | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | orange cookies | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | OG Kush | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Sour Apple, Disposable Distillate Vape, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Lemon Kush, Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Lemon Kush, Disposable Distillate Vape, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Granddaddy Purple | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Granddaddy Purple | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Forbidden Fruit | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Dosi, Distillate Cart, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Trainwreck, Disposable Distillate Vape, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Trainwreck, Distillate Vape Cart Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Dosi, Disposable Distillate Vape, 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Chocolope, Disposable Distillate, 1g Vape Pens | each | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Chocolope | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | blue dream | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Blue Dream | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | White Runtz | Cartridge | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | white runtz | Disposable | 1g Satori · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Superboof, Distillate Cart, 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Sherb Cake, Distillate Cart, 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Querrey Boys Indica Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Sherbacolada, 1:1 THC:CBD Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | 1:1 THC & CBD Distillate Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Punk Rock Runtz, Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Garlic Cocktail, Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Grandpa's Cookies, Distillate Vape Cart, 1g Vape Pens | gram | $40 | $40/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | White Runtz, Live Resin Cart, 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Atomic Collider #9, Live Resin Vape, 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | The Fonz, Live Resin Vape Cart, 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | dulce de uva | Cartridge | 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Honey Banana, Live Resin Vape Cart, 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $25 | $50/g | The Herbal Collective Middlebury · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Middlebury vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Middlebury price: $35 per gram (middle of $35–$51.20). That works out to about $122.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Middlebury publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Middlebury price data: cheapest weed in Middlebury, cheap ounces, Middlebury flower price index, Middlebury deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Vermont dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.