Casa Grande, AZ cannabis price index
Flower in Casa Grande typically costs $9.50 per gram (average $10.45) — measured across 308 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.64–$14.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Casa Grande flower prices by package size
Averages of the real packages on Casa Grande menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $45.26 | $20 | $12.93 | 159 |
| Quarter (7g) | $76.38 | $67 | $10.91 | 8 |
| Half (14g) | $101.53 | $62 | $7.25 | 114 |
Biggest current price drops in Casa Grande
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Magic Strawz Flower Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Melonz Flower Flower | eighth | $26$5250% off | $7.43/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Permanent Sunset Flower Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Lemon Cherry Flower Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Flashbang Flower Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Sherbanger 22 x Permanent Marker 3 Flower Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Tropical Cherry Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Puddles (Aka Sundae Driver x Gushers) Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Zktz Cubed Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Dante Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Prickly Pear Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Pineapple Fruz Flower Jar 3.7g (1/8th) Grow Sciences · Flower | 3.7 g | $26$5250% off | $7.03/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Galactic Grape | TWISTED Disposable | 2g Super Fog by MFused · Vape Pens | 2 g | $36$7250% off | $18/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Wild Watermelon | TWISTED Disposable | 2g Super Fog by MFused · Vape Pens | 2 g | $36$7250% off | $18/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Maui Pineapple | FIRE Liquid Diamonds Jefé Disposable | 2g Super Fog by MFused · Vape Pens | 2 g | $36$7250% off | $18/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Scotch Bacio Pre Pack Flower - 14g Abundant Organics · Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Abundant Horizon Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Black Dog Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Blue Zu Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Blueberry Muffin Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Zubblegum Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Cactus Breath Pre Pack Flower - 4.5g Abundant Organics · Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | 9LB Hammer Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Guelah Papaya Flower Flower | half ounce | $65$12247% off | $4.64/g | Trulieve Casa Grande Dispensary Casa Grande · ★ 4.0 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Casa Grande whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Casa Grande, cheap ounces, cheapest flower per gram, Casa Grande deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.