Cheapest carts & vapes in Plainfield, NJ
Cheapest right now: Ice Cream Cookies #8 | Disposable | 2g at MindLift Recreational Weed Dispensary — $65 ($32.50 per gram)
110 comparable vape pens listings at 3 Plainfield dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every New Jersey city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ice Cream Cookies #8 | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cereal Milk | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Maui Wowie | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Gelato #33 | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Another State Tangie Sunrise 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Watermelon Mint | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Blue Dream | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $65 | $32.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Shine - Ice Cream Cake | Cartridge | 1g - 1 gram Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | &Shine 1g Cartridge - Wedding Cake &SHINE · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Shine - Fire OG | Cartridge | 1g - 1 gram Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | &Shine | Pineapple Express | Cartridge | 1g &SHINE · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Super Lemon Haze | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | &Shine | Fruit Punch | Cartridge | 1g &SHINE · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | &Shine | Ghost Train Haze | Cartridge | 1g &SHINE · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | &Shine | Skywalker | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $70 | $35/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | ZELATO (LIQUID DIAMONDS) Vape Pens | each | $36$4520% off | $36/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Caribbean Crush | Disposable | 2g Vape Pens | each | $72.25$8515% off | $36.13/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Good Green Jack Herer Disposable 2G 2g Vape Pens | 2 g | $75 | $37.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy Blue Raz Haze Hyphen Vape 2G All-In-One 2g Vape Pens | 2 g | $79 | $39.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | STRAWBERRY COUGH (AIO) Vape Pens | each | $40 | $40/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | BUBBA KUSH (AIO) Vape Pens | each | $40 | $40/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Black Widow x Durban Punch | Disposable | 2g Vape Pens | each | $80 | $40/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Calm 101 & Oasis | Disposable | 2g Vape Pens | each | $80 | $40/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Sour Haze & White Knight | Disposable | 2g Vape Pens | each | $80 | $40/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Just Greens | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $42.50$5015% off | $42.50/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | ROOTY B Vape Pens | each | $42.50$5015% off | $42.50/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | Kool Cherry | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $42.50$5015% off | $42.50/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | Orange Dreamsicle | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $42.50$5015% off | $42.50/g | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | &Shine | Tropic Thunder | Disposable Vape Pen | 1000mg &SHINE · Vape Pens | each | $42.50$5015% off | $42.50/piece | Kota Canna Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | Berry White | 2G All In One Device Dime Industries · Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Strawberry Cough | 2G All In One Device Dime Industries · Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Animal Scout #10 | Live Resin Disposable | 2g RYTHM · Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Dime Industries Blackberry Og Disposable All-In-One 2g Vape Pens | 2 g | $85 | $42.50/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Jersey Smooth Mangonada Gram Disposable All-In-One 1g Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Cuban Black Haze | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $45 | $45/g | Plant Base Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Marshmallow Puff | Cartridge | 1g LEGEND · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Citrus Berry Marmalade | Cartridge | 1g LEGEND · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Cherry Pie | Cartridge | 1g LEGEND · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Ozone Green Crack Cartridge 1g Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Raspberry Crush | Cartridge | 1g LEGEND · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | MindLift Recreational Weed Dispensary Plainfield · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Plainfield vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Plainfield price: $45 per gram (middle of $35–$65). That works out to about $157.50 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Plainfield publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Plainfield price data: cheapest weed in Plainfield, cheap ounces, Plainfield flower price index, Plainfield deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.